Sport
Deutsch English Netherland Polski Pycckuu Français Espanol

Sjezdové lyžování

Centrem sjezdového lyžování v oblasti je kopec Bouřňák, z něhož vede šest sjezdovek různé obtížnosti. Ideálním nástupním místem k vlekům je Mikulov s placeným parkovištěm (50°41'19.08"N, 13°43'6.36"E) a řadou služeb. Můžete ale také jet dále nahoru na parkoviště v Novém Městě nebo ještě pokračovat po horší silnici až na vrchol Bouřňáku k Chatě Karla Líma. Tam je však místo jen pro cca 20 aut. Při špatné sjízdnosti silnic jednoznačně doporučuji využít parkoviště v Mikulově.

Mapa sjezdovek na Bouřňáku

Sjezdovky

V obr.NázevDélkaPřevýšeníPoznámka
1Slalomový svah700m256mOsvětlení, těžká
2Stará876m258mstřední
3Nová933m261mstřední
4Pařezovka517m166mstřední
5Turistická2570m283mlehká
6*Hrobská925m192mOsvětlení, střední


* Letos nebude v provozu kotva na Hrobské sjezdovce, ale pouze vlek POMA.


Z Mikulova vedou na Bouřňák dva vleky. Dvoukotva končí těsně pod vrcholem na Slalomovém svahu. Poma pokračuje ještě několik desítek metrů dál, blíž k ostatním sjezdovkám.

Pro děti a úplné začátečníky je k dispozici kousek od parkoviště v Mikulově cvičný svah se dvěma vleky (Údolíčko). Jeden je 380m dlouhá Poma (tyč s talířkem mezi nohy), druhý vlek (Mikeska) je dlouhý 200m a je to lano s pevnými unášeči, o které se lyžař opírá nebo se za ně drží.

Zhruba 2km nad Mikulovem lze odbočit směrem na Cínovec a po několika stech metrech se dostanete k horské chatě Vitiška (50°41'56.424"N, 13°43'4.836"E) a stejnojmenné sjezdovce. Jde o středně obtížný svah v délce cca 300 metrů a s převýšením okolo 180 metrů. Vlek je Tatrapoma.

Snowboarding

Pokud vám už nestačí obyčejná jízda po sjezdovce, ale chcete vyzkoušet svou šikovnost na skocích a dalších vychytávkách, zkuste Hrobskou sjezdovku na Bouřňáku, kde je v horní části posledních několik let pravidelně budují mladí nadšenci.

Ceny v sezóně 2018/2019 (Kč)

JízdnéZákladní *1
2 hodiny200
3 hodiny300
4 hodiny400
Mikeska 1h *2100
večerní350

*1 Zdarma děti do 6 let nebo 120 cm v doprovodu dospělé osoby.

*2 Cvičná louka s dětským vlekem (Mikeska).

Provozní doba (mimo Mikesky) 9-16, večerní lyžování 18-21.

Provozní doba Mikesky všední dny 9-15, So, Ne, svátky 9-16.

Běžecké lyžování

Stadion Nové Město Sportovně zaměření běžkaři mohou využít lyžařského běžeckého stadionu u nádraží Nové Město (50°42'7.6"N, 13°42'7.02"E), kde vedle závodních tratí najdou i zázemí s ohřívárnou, šatnou a občerstvením. V blízkosti jsou oblíbené okruhy 5 a 10 km.

Pokud jste více turisté než závodníci, můžete se vydat po úsecích Krušnohorské magistrály, která vede přes celé pohoří Krušných hor a v jejímž okolí je mnoho tratí. Řada z nich je málo frekventovaná, takže uspokojí i srdce dobrodruha. Prohlédněte si trasy na mapě.

Skialpinismus

Skialpinismus Skialpinistický areál v okolí Mikulova má celkem 10 výstupových tras (značeno zeleně) na vrcholy Bouřňák a Pramenáč. K sestupům slouží sjezdovky Sport Centra Bouřňák. Mezi oběma vrcholy se dá volně přecházet po běžkařské krušnohorské magistrále. Každý výstup je na začátku opatřen mapkou a z internetové stránky Skialpnadhrobem si můžete stáhnout trasu pro svoji navigaci.

Výstupy na Bouřňák začínají na parkovišti v Mikulově, kde se nachází souhrnná mapa. V místní půjčovně lyží si můžete zapůjčit kompletní skialpinistickou výbavu a je zde k dispozici leták s výstupovými trasami a mapkou celého areálu. Výstupová trasa "Stará" je naučná. Najdete na ní 5 výukových cedulí a další 2 v přilehlém laviništi. Na cedulích se dozvíte, jak se správně pohybovat v horách, jak se správně chodí na skialpech a jak se chovat v lavině.

Výstupy na Pramenáč začínají na konci Růžové ulice za kostelem sv. Mikuláše.

Výstupová cesta Křížová je zároveň křížovou cestou se 14 zastaveními u dřevěných křížků.

Výstup mezi sjezdovkami č. 4 a 5 je nazván Serpentiny pro Macholda na památku lékaře, člena Horské služby a spolutvůrce skialpového areálu Petra Macholda, který zahynul v roce 2013 při expedici Baruntse.

Cyklistika

Ideálním výchozím bodem je Moldava (Nové Město), odkud se lze vydat po Krušnohorské magistrále a z ní odbočujících cyklostezkách. Přes blízké hraniční přechody můžete pokračovat po německých trasách.

Pro řadu cyklistů je neodbytnou výzvou vyjet po asfaltové silnici z Mikulova na vrchol Bouřňáku. Jelikož jde o 5 km poměrně prudkého stoupání, lze tuto trasu doporučit jen těm zdatnějším.

Na Bouřňáku a v okolí se každoročně pořádá řada závodů, sportovních a kulturních akcí.

Booking.com
Chcete zdarma uvést vaši firmu na těchto stránkách? Napište nám na info@bournak.cz.