Jak vybrat běžky
Deutsch English Netherland Polski Pycckuu Français Espanol

Základní dělení běžek je podle terénu a způsobu jak se v něm budeme pohybovat:
  • turistické - jsou vhodné pro začátečníky a občasné turisty.
  • klasika - pro lyžování ve stopě
  • bruslení (skate)- pro bruslařský pohyb na širokých a pevných tratích
  • combi - kompromis pro bruslení i klasiku
  • back country (BC) - pro turistiku ve volném terénu mimo stopy a tratě

Turistické lyže volte mírně nad výšku své postavy. Těžší lyžař by měl volit delší nebo tužší lyže, aby je neprošlápl. Vyrábějí se také ve verzích s "šupinami", což jsou výstupky, které mají zabraňovat prokluzování zpět a nahrazovat tak mazání. Lyže s šupinami se tedy stoupacím voskem nemažou!

Na klasický běh zvolte lyže cca o 20 cm delší než je vaše výška. Čím užší lyže, tím rychlejší, ale také méně stabilní a vhodná pro zdatné lyžaře. Hůlky mají dosahovat zhruba do podpaží. Boty jsou nižší a lehčí než pro bruslení. Měly by být nejen pohodlné, ale i dostatečně teplé. Pro rekreační lyžaře připadají v úvahu dva rovnocenné typy vázání - systém NNN od firmy Rotefella a NSN od společnosti Salomon. Systému vázání musí odpovídat i stejný systém bot.

Pro bruslařský styl rekreačního lyžaře volte lyže maximálně v délce do výšky postavy a hůlky mírně nad výšku ramen. Boty jsou vyšší a zpevněné na kotnících plastem.

Kombinované lyže jsou vhodné jako kompromis pro lyžaře, který jde jeden den do stopy a jindy si zase rád zabruslí. Kombinace stylů v jednom dni není příliš možná vzhledem k odlišnému způsobu mazání. Lyže volte stejně dlouhé jako je vaše výška.

Back country lyže jsou určeny do volného terénu a proto jsou širší, odolnější a mnohdy s ocelovými hranami. Délku volte stejnou jako výšku své postavy a hůlky do podpaží.

Vyberte si vhodné běžky co nejvýhodněni.


zpět k článkům

Booking.com
Chcete zdarma uvést vaši firmu na těchto stránkách? Napište nám na info@bournak.cz.