Jak vybrat snowboard
Deutsch English Netherland Polski Pycckuu Français Espanol

Při výběru snowboardu berte v úvahu, jak dobrý jste jezdec, jakou máte postavu, v jakém terénu a jakým způsobem budete jezdit.

Základní typy měkkých snowboardů pro rekreační jízdu:
  • Freestyle prkna pro "blbnutí" na sjezdovce a jízdu ve snow parku na překážkách. Jsou měkčí, kratší a snadno ovladatelná.
  • Freeride pro jízdu ve volném terénu v hlubokém sněhu a proto jsou tvrdší a delší.
  • Allround (allmountain) prkna na sjezdovku i do volného terénu.

Tvrdé snowboardy Race/Alpine jsou určeny závodníkům a nemá tak smysl se tu jimi zabývat.

Vyrábějí se i prkna speciálně pro ženy, která jsou konstruována s ohledem na obvykle nižší hmotnost dívek při stejné výšce. Umožňují i menší rozteč vázání.

Délka snowboardu
Pro jízdu na upraveném terénu by měla být délka snowboardu zhruba k bradě jezdce. Začátečník může mít i kratší, bude snáz ovladatelný. Naopak delší prkno je vhodné do hlubokého sněhu. Také těžší jezdec by měl zvolit o něco delší prkno.

Šířka snowboardu
Užší prkno se na sjezdovce lépe ovládá, ale širší zase oceníte v hlubším sněhu. Boty nesmí přesahovat prkno o více než cca 1 cm. Máte-li velkou nohu, volte rozšířená (W) prkna.

Boty
Nejdříve si kupte boty a teprve podle nich vázání. Dobře sedící, pohodlné, nepromokavé boty, nejlépe s vyjímatelnou vnitřní botičkou jsou snad ještě důležitější než dobrý snowboard.

Vázání
Nejběžnější vázání pro měkké snowboardy je dvoupřezkové. Vyrábí se v různých velikostech pro určité rozsahy velikostí bot. Střed boty by měl být ve středu vázání.

Dopředu se montuje ta noha, která člověku dává větší pocit stability. Pokud si nejste jist, která to je u Vás, jsou známé tři rady, jak to zjistit:

  • kterou nohou jste stáli na koloběžce,
  • kterou máte vpředu při klouzání po zamrzlé louži,
  • ať do Vás nečekaně někdo trochu zezadu strčí a uvidíte, kterou dáte dopředu.

Při montáži vázání není třeba do prkna vrtat neboť má již v sobě sady otvorů (insertů) pro šrouby. Začátečníku se volí rozteč vázání (vzdálenost středů) zhruba jako 30 % výšky jezdce. Střed vzdálenosti levého a pravého vázání ("sv") vzhledem ke středu podélné osy prkna ("sp") závisí na způsobu jízdy. Neuvádí-li výrobce jiné umístění, pro jízdu na sjezdovce nebo ve snow parku volíme "sv" oproti "sp" cca o 1 až 5 cm dopředu. Pro jízdu v hlubokém sněhu o totéž naopak dozadu.

Úhel natočení vázání je do značné míry individuální, ale pro začátek lze doporučit zadní nohu kolmo na prkno (tedy 0 stupňů od příčné osy prkna) a přední mírně dopředu pod úhlem 10 až 15 stupňů.

Šrouby utahujte střídavě do kříže a přiměřeně pevně. Pozor abyste si nadměrným utažením nevyboulili skluznici.

Vyberte si vhodný snowboard co nejvýhodněni.


zpět k článkům

Booking.com
Chcete zdarma uvést vaši firmu na těchto stránkách? Napište nám na info@bournak.cz.