Cyklovýlet na Fláje
Deutsch English Netherland Polski Pycckuu Français Espanol

Pro sobotní lehký cyklovýlet jsme si vybrali vodní nádrž Fláje, vzdálenou asi 10 km od Nového Města. Fláje mne přilákaly svou romantikou. Jde o zdroj pitné vody a jelikož je zde přístup k vodě zakázán a zamezen oplocením, rekreanty tu nenajdete. Nádrž byla dokončena v roce 1964 na místě tří zrušených obcí (Fláje, Mackov a Nová Ves). V okolí je minimum obydlených domů a zvláštní tísnivý pocit vyvolává i velký před pár lety opuštěný areál bývalého lesnického učiliště.

Mapa výletu na Fláje

Trasa je Nové Město (cs231*) - Dlouhá Louka (cs3072) - vodní nádrž Fláje - kolem nádrže (500m mimo cs a pak cs23) - Nové Město (33 km).

V Novém Městě můžete zaparkovat na travnatém parkovišti (platí se jen v zimě) vpravo u silnice (ve směru od Mikulova) před odbočkou na vrchol Bouřňáku nebo po dalších asi 300 metrech v zatáčce před penzionem U Studánky.

Přístřešek pro turistyZ Nového Města od rozcestníku tedy vyrážíme do kopce po štěrkové cestě kolem tří větrných elektráren. Po třech kilometrech míjíme turistický přístřešek a rozcestník Vrch Tří Pánů na kraji lesa a sjíždíme z kopce kolem rozcestníku Pod vrchem Tří Pánů. Lesní cestaNikam neodbočujeme a jedeme po této cestě dál až najedeme na silnici, po které se dáme doleva. Asi po kilometru nás přivede do obce Dlouhá Louka.

Závody v Dlouhé LouceMáme ujeto teprve sedm kilometrů a navíc místní hospoda je v rekonstrukci, takže si jen vyfotím plechovky, které tu mají závod do vrchu a podle rozcestníku se vydáváme doprava kolem krásných chalup.

Flájská přehradaAsi po patnácti stech metrech odbočujeme na rozcestí doprava a kolem Flájské obory sjíždíme z kopce k mému překvapení po krásné asfaltce až k nádrži a informační tabuli. Máme štěstí - průjezd oborou je cyklistům povolen jen o víkendech v době prázdnin od 8 do 18 hodin. Dáváme se vlevo po štěrkové cestě podél nádrže. Cestou obdivuji nový plot kolem obory a docela by mne zajímalo kolik lidí a jak dlouho ho stavělo. Polostínem je cesta velice příjemná a každou chvíli se nám naskýtají krásné výhledy. Z lesní cesty vyjíždíme doprava na silnici a po dvou kilometrech, stále podél nádrže, přijíždíme na hráz.

Flájská přehradaNa jedné straně hráze je lesklá hladina, která skrývá zbytky zatopených obcí a člověka napadá, co asi cítili lidé, kteří museli vesnice opustit a nikdy už se nemohli ani podívat do známých míst. Druhá strana hráze nabízí více adrenalinu a také pohled na podivné velké stavby v lese. Jde o bývalý areál lesnického učiliště, který koupila v roce 2007 od Ústeckého kraje za šest miliónů firma Semplex. Stavby dále chátrají a hyzdí okolí.

Flájská přehradaPřejeli jsme hráz, chvíli se marně rozhlíželi po nějakém občerstvení a omrkli mrtvé učiliště, které na mne působilo jak Černobyl. Z hráze jsme se vydali vpravo do kopce po málo frekventované silnici jedenáct kilometrů zpět do Nového Města.

Stručně:
  • průjezdné jen So, Ne od 1.7. do 31.8. 8-18 hodin !
  • délka 33 km
  • obtížnost snadná
  • terén lesní cesty a málo frekventované silnice

* zkratka cs znamená cyklostezka


zpět k článkům

Chcete zdarma uvést vaši firmu na těchto stránkách? Napište nám na info@bournak.cz.